5 Comments
May 21Liked by İbrahim Babadağı

Bu yazınız aslında AKLIMIN AKIŞIN daki yazı dizinizdeki en önemli ve en güzel içerikli yazı İbrahim hocam.(algılayabilene tabii)

Zararlı olmasına rağmen ve sağlığı ölüme değin götüreceği bilinmesine rağmen bu kadar rağbet gören aklok içtikten,uyuşturucu,sakinleştirici kullandıktan sonra işte o aradaki 5-10 saniye düşünmeye insani iten beyindeki ilgili noktayı uyuşturup direk aksiyona geçmekte,kendisine iyi gelip gelmediği neticesini düşünmeden aksiyon almakta.

Toplumda özellikle psikopat dediğimiz kesim bu şekilde.Bunlar psikolojik travmaları sonrası beyinlerinn karar alma mantıklı düşünme bölümlerine zarar verdikelrinden çok da mantık süzgecini kullanmamktalardır.Dikkat ederseniz aksiyon almakta çok da kararsız değiller ve bu sayede kitleleri kendi çevresinde örgütleyebilmekte ve hemen çevre oluşturabilmekteler.Aslında insanlar arasında çekici görünen,rahat dediğimzi cesur deddiğimiz bireyler de bu şekilde genelllikle.Beyinlerinin,bilinçaltlarının,psikolojilerinin korkularına yenilmeden hareket edebilen ,canlarını dahi umursamayan insanlar cesur ve lider rolü üstlenebilecek karekterdedirler.İşte yürekli dediğimiz insanlar da bu tarz insanlardır. Dilimizde "kalp" anatomik anlamı dışında birden fazla anlama gelebilecek şekilde oldukça önemsenmiştir.

Kalbi ile düşünen derken duygusallık,Yürekli denirken cesur atik,kaplsiz denirken ruhsuz duyarsız vb bir çok anlamı düşenebilriisniz.

İnsanlarla iletişim kurarken onların kalbine işlemeyecek sadece bilgi düzeyinde kalırsanız sizi kimse takmaz örneğin.TED Gibi konuşmak adlı kitapta kitlelerin en çok dikkat ettiği konuşma tarzının hikayeler ve bu hikayelerin kitlelerin kalbine dokunabilen cinsten olanlar olduğu söylenir.

Özetle "YÜREK" çok ama çok önemlidir.Yürekli olmak için de bazen hatta çoğu zaman beynimizin ve psikolojimizin bunu yaparsam ne olur bunu söylersem ne olur sarmalından kıskacından kurtulmak gerekir.

Bu anlamlı yazınız için de ayrıca size çok teşekkür ediyorum hocam

Katkım olsun istedim ayrıca bu şekilde bir yorum yazarak...

Expand full comment
May 20Liked by İbrahim Babadağı

Bir kere etraflıca düşünüp günün geri kalanında sürekli aksiyon almak lazım 🤘

Teşekkürler hocam ✨

Expand full comment