7 Comments

Victor Frankl "insanın anlam arayışı" adlı kitabında en zor şartlar ve en büyük acılar altında bile bir insanın yaşamda anlam bulabileceği en büyük şeyin her şeye rağmen kendi hür iradesi ile karar verebilme özgürlüğü ve mücadele ruhu olduğunu söyler. Belki de modern dünyanın bizden farkına varmadan alıp götürdüğü en önemli şey de budur. Hür irademiz ve mücadele ruhumuz olmadan bir "öz"ümüz de olamaz. Belki de artık geçtiğimiz yüzyılın ikinci yarısında kaybettiğimiz bu özü yeniden keşfetme zamanıdır bizim için.

Expand full comment

Hocam kendi üzerimize çıkaracağımız sonuç coğrafyanın bir kader olmadığı bunu aşabileceğimiz bir de inanç adı altında düşünmeyen sorgulamayan varlıklar olmamamız.

Expand full comment

İbrahim hocam yine harika bir konu bulmuşsun. Noah harari’nin homo sapiens homo deus ve 21.yüzyıl 21 ders üç kitabını da okumuştum. Yine meşhur bir kitap Tüfek,mikrop,çelik. Büyük resmi çok net gösteren saplam kitaplar. İnsanlığın gelişimi, bazı toplumlarım neden geride kaldığı bazılarının farkı açık ara açtığı, insanoğlunun var olma savaşından süper insan ve ölümsüzlüğe doğru akıl almaz bir yolculuğu bakalım nerede son bulacak. Gelişmemiş ülkelerdeki akıl tutulmalarına şaşırmıyorsunuz bu ve benzer kitapları okuduğunuzda.

Expand full comment

Transhumanizm ile amigdalamızdan kurtulup zihnimizi ölümsüz yapınca muradımıza ereceğiz. Yitip giden değil dönüşen bir forma dönüşürsek belki doğanın bir parçası olduğumuzu yeniden hatırlarız.

Expand full comment

Sırada, Güç ile hesaplaşmak var. Ortaçağ kafası ile insanların maneviyatları üzerinden geçinenler ile hesaplaşmaktan bahsediyorum. Geçenlerde CHAT GPT tarafından dini metinler yazılabileceği hatta bunların ikna kabiliyetinin çok fazla olduğunu/olacağı söylendiğinde ŞOK geçirmedim. ÇÜNKÜ Millenyum ve/ve şehir çocukları (köy hayatını nerdeyse hiç görmemiş ve çoğunluğu ailenin "şehirde doğan" 2. veya 3. jenerasyonu) üst jenerasyonla aynı maneviyat ikliminde değiller; Ailelerin ki ile korelasyon az. İzdüşüm var FAKAT yaklaşım farklı. Daha fazla AKIL/SORGU kullanarak üst jenerasyondan farklı davranıyorlar. Üst jenerasyonun görünmez duvarları onları sınırlayamıyor. ÖZ! Hesaplaşma çok uzak değil bence.

Expand full comment

Sıradaki insanın sistemden büyük oranda çıkarılması ve insana ihtiyaç kalmaması durumu 👾

Expand full comment

Ççek hstalıığı 1967 mi, 1867mi.

Expand full comment